DATABÁZE SVĚTOVÝCH LÉKAŘSKÝCH KONGRESŮ Odborné kongresy, na nichž je účast českých lékařů sponzorovaná členskými společnostmi aifp

O projektu

AIFP

Databáze kongresů je projektem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), která v České republice sdružuje 35 farmaceutických společností s vlastním výzkumem a vývojem léčiv. Cílem projektu je přispět k větší transparenci ve vztazích mezi lékaři a farmaceutickým průmyslem a etické kultivaci zdravotnictví v České republice.

Účast českých lékařů na zahraničních kongresech bývá často tématem veřejné diskuse. Mnohdy je zpochybňován význam této důležité formy vzdělávání a odborná úroveň prezentovaných poznatků. Je nutné zdůraznit, že účast lékařů na kongresech, pořádaných ve velké části případů renomovanými odbornými společnostmi, je naprosto legitimní a má pro odborníky a jejich pacienty neoddiskutovatelný přínos. Lékaři na těchto vědeckých akcích získávají cenné znalosti a zkušenosti, které mohou uplatnit v české medicíně. Tyto informace přitom nejsou k dispozici ani v odborných publikacích, ani ve veřejně dostupných zdrojích, např. na internetu. Zároveň jsou v kontaktu se špičkovými odborníky různých specializací, s nimiž mohou diskutovat odbornou problematiku.

Účast na těchto mezinárodních akcích by měla být přirozenou součástí vzdělávání mladých lékařů i jejich zkušenějších kolegů.

Evropská federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA) se dlouhodobě zabývá spoluprací lékařů a farmaceutických společností. Svým členům i široké veřejnosti mimo jiné poskytuje seznam odborných lékařských kongresů, které jsou hodnoceny na základě velmi přísných kritérií. Kompletní přehled hodnocených kongresů z 23 zemí světa naleznete zde: http://www.efpia-e4ethics.eu/Farma_EFPIA/Events/index.htm
redakční systém Kompletweb | design Neofema, s.r.o.